1 Aylık bebek gelişimi yazısı ile sosyal, fiziksel, duygusal, motor gelişimi aşamaları vs. bir çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.Uzun soluklu bir hamilelikten sonra bebeğinizi nihayet kucağınıza aldınız. Bu süreçten sonra yapılması gerekenler, ay ay gelişim aşamaları ve dönemleri hakkında merak ettikleriniz bu yazımızda. Minik kahramanınızın tüm gelişimi, beslenmesi, duygusal gelişimleri, uyku durumları, zihinsel gelişimi, sosyal becerileri ve sosyal etkileşimleri nasıl ? Her gün hızla büyüyen bebeğiniz ile en güzel vakitleri geçirmenizi dileyip yazımıza geçelim.

Bu sitede paylaşılan tüm bilgiler tavsiye niteliğindedir. Herhangi bir anormal durum görülmesi durumunda doktorunuza mutlaka başvurmalısınız.

Bebeğiniz doğduğu gün ve 1 aylık sürecinde cildi pürüzsüz olmayabilir, kafa yapısı ve vücudunda şişkinlikler olabilir. Göz çevresi, yanakları ve bacaklarında şişkinlikler yaşanabilir. Anormal gördüğünüz tüm durumlarda doktorunuza en kısa sürede başvurmalısınız.

Bebeğiniz ile doğum anından sonra eve geldiğinizde; bebeğin doğum kilosu ile arasında bir miktar azalma görülebilir. Doğumdan sonra ilk günlerde bebeklerin vücut ağırlığında %5- %6 oranında azalma olabilmektedir. Bu durum normaldir. 1 Aylık bebeklerde kilo alımı 10 gün ile 2 hafta arasında artmaya başlar. Bebeğiniz de kilo artışı ile birlikte boyu da uzamaya başlayacaktır.

İlk ve takip eden aylarda baş çevresi büyümesi önemlidir. Aylık doktor kontrollerinde baş çevresi ölçüsü mutlaka ölçülmelidir. Bebek ilk aydan itibaren baş ve beyin gelişimi olarak büyüme gerçekleştirir.

1 Aylık Bebek Neler Yapar ?

 • Ağlaması dışında farklı sesler çıkarabilir. Sizi taklit ederek farklı tonlamalarda sesler ile size karşılık verebilir.
 • Güldüğünüz zaman size gülümseyebilir.
 • Yüz üstü yatırıldığında kafasını 90 derecelik açı ile kaldırabilir. (Bebeğinizi bu aylarda yüz üstü yatırdığınızda mutlaka sürekli yanında olunuz.)
 • Kısa süreli de olsa yüzüstü yatma pozisyonunda kafasını kaldırabilir.
 • 1 aylık bebek gelişimi süresince parmağını emmeye çalışabilir.

1 Aylık Bebeklerde Görme Refleksi Nasıldır ?

 • Bebekler doğar doğmaz görme refleksine sahip olurlar. 1 aylık bebeklerde görme refleksi kısa mesafededir. Cisim ve yüzlerdeki ayrıntıları seçemeyeceği için görme refleksi daha azdır.
 • Mesafe olarak 15 cm ile 30 cm arasında bir mesafeyi görebilirler.
 • Uzaktaki nesneleri ve kişileri bulanık olsa da görmeye başlarlar.
 • 1 aylık bebek gelişimi sırasında ilk zamanlarda daha çok koyu, parlak renkler en dikkat çekici cisimler arasındadır.
Bebeklerde Görme Refleksi

1 Aylık Bebeklerde Görme Refleksi nasıldır ?

1 Aylık Bebek Bakımı Nasıldır ?

 • 1 aylık bebekler de tırnak kesimi bebek uyurken yapılmalıdır. Bu özel olarak üretilmiş bebek tırnak makasları ile yapılmalı, normal tırnak makası ile yapılmamalıdır.
 • 1 Aylık bebek yıkama işlemi sırasında bebek küvetleri ile file alınmalı ve filenin üzerinde bebek yatırılıp yıkanmalıdır. Su aşırı sıcak veya soğuk olmamalıdır. Su ısısını kontrol etmek açısından anne suya kendi dirseğini sokup sıcaklığı kontrol edebilir yada termometre kullanılabilir. Bebekler de başın üst kısmında bıngıldak denen yumuşak doku olmasından dolayı bebekler yıkanırken özellikle baş ve başın üst kısmı daha nazikçe bastırılmadan yıkanmalıdır. Önce vücuda sonra başı yıkanarak banyo işlemi sonlandırılmalıdır. Baş bölgesi yıkanırken bebeğin kulağına su kaçmaması için kulaklarını bir pamuk yardımı ile tıkamalısınız yada anne bebeğin kulaklarını elleriyle tıkamalıdır. Banyodan sonra bebek üşümeden hızlı bir şekilde yumuşak bir havluya sarılıp,suyu kurulandıktan sonra temiz ve kuru başka bir havluya alınmalı ve bebek vücut losyonu ile vücuduna masaj yapılarak bebek kremi sürülmelidir.
 • Göbeği düşünce, 1 aylık bebek gelişimi daha hızlı olması için sık sık banyo yaptırılmalıdır. Banyo bebeğin gelişimi açısından önemlidir.
 • Doktorunuzun önerdiği burun içi serum fizyolojik serumlarla burun temizliği yapmak bebeğinizi rahatlatmak oldukça önemlidir.
 • Hıçkıran bebekleri emzirmek önerilecek bir yöntemdir. 1 aylık bebeklerde şapka ve eldiven takılması tavsiye edilirken 1 aydan sonra eldivenlerin takılmaması ve bebeğin çevresini tanımasına izin verilmesi gerekmektedir.
Bebek Bakımı Nasıldır ?

1 Aylık Bebek Bakımı Nasıl olmalıdır ?

1 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

 • 1 aylık bebekler anne ile aralarında özel bir bağ kurmaktadırlar. Mutlaka ağladığında onu kucağınıza almanız faydalı olacaktır.
 • Emzirirken de sizinle özel bir bağ kuracağından kokunuzu tanıyacaktır.
 • Bebekler ile konuşurken basit cümle yapısı kurmanızda fayda vardır. Karışık olmayan. Al, gel, git, bak, aaa, anne, baba, kardeş vs. gibi basit yapılı kafasını karıştırmayacak şekilde cümleler kurulması faydalıdır.
1 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi Nasıldır ?

1 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi Nasıl olmalıdır ?

1 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıldır ?

 • 1 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır. Emme refleksi bebek ilk doğduğu andan itibaren başlamaktadır. Bu yüzden bu refleks doğal olarak bebeklerde bulunmaktadır.
 • Bir bebeğin beslenmesi için en önemli ve tek gıda anne sütüdür. Anne sütü içerisindeki besinler açısından ekstra bir besin vermeye gerek kalmadan bebeğinizi besleyecektir. Ayrıca ilk ay ve diğer aylarda hemen su verilmemesi gerektiği için anne sütü bebeğinizin su ihtiyacını da karşılayacaktır. 6 aydan itibaren ek gıda geçişi ile birlikte su verilmeye başlanacaktır. İlk 6 ay anne sütü ile beslenme yapılmalıdır. Emzirme dönemi 2 yaşına kadar devam edilmelidir. İlk 6 aydan sonra yavaş yavaş ek gıdaya geçilmelidir. Anneden gelen ilk süt ise bebek için bağışıklık sistemini güçlendirirci olan maddeler içerir. Bu da bebeklerin aslında ilk aşısı olarak kabul edilmektedir.
 • Gelelim emzirme sıklığına; bebeğiniz sizi bu konuda yönlendirecektir. Emzirme sıklığını bebeğiniz ne zaman ister ise yapınız. Doğumdan hemen sonra bol sütünüz gelmeyebilir, bebek sıkça emzirildikçe süt gelmesi daha da artar. Ayrıca annelerin bu dönemler de bol su ve sıvı gıdalar alması sütün artması açısından önemlidir. Bebekler en az 2 – 2,5 saatte bir mutlaka emzirilmelidir. Bunun yanı sıra daha sık emmeyi ister ise mutlaka bebek emzirilmelidir.
 • Bebeğinizi emzirirken bebeğiniz ile göz teması kurmak, enerjinizi bebeğinize vermek ve duygusal bağ kurmak açısından bebeğinizi emzirirken onunla konuşmak, ninni söylemek, yüzünüzü okşamasına size dokunmasına izin vererek onu daha da rahatlatabilirsiniz. Bu şekilde emzirme yapılırsa hem anne sütü ile besleneceği gibi hem de huzurlu bir ortamda beslenme sağlanmış olacaktır.
 • Her emzirme sonrası bebekler de gaz çıkarma işlemi yapılmasında mutlaka fayda vardır. Emme esnasında bebek sürekli hava da yutacağından dolayı her emzirmeden sonra gaz çıkarma işlemi yapılmalıdır.

1 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni

 • 1 aylık bebeğin uyku düzeni. Anne karnından ayrılan ve dünyaya gelen bebek uyku düzenine alışma aşamasında zorluk gösterebilir. Bu sebep ile uykusuz geceler siz anneleri bekliyor olacaktır.
 • Uykudan önce mutlaka bezi değiştirilmeli ve temiz olmalıdır.
 • Uykuya dalarken anne sütü verilmeli bebek emzirilmelidir.
 • Uyku ortamı sessiz olmalı ve ani seslerden uzak olmalıdır.
 • Kısık ses ile anne tarafından ninni söylenebilir kısık ses ile sakin bir ninni açılabilir.
 • Aşırı derecede sallamaktan kaçınılmalıdır, hafifçe sakin bir şekilde anne kucağında bebek sallanabilir.
1 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni Nasıldır ?

1 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır ?

1 Aylık Bebek Gelişimi için Oyuncak Seçimi

 • 1 aylık bebekler daha çok sesli ve parlak renkli oyuncaklar dikkatlerini çekmektedir. Bu sebep ile çıngıraklar, çok gürültülü olmamak kaydı ile yumuşak sesli kitaplar, sesli çıngıraklar vs. tarzında oyuncaklar seçilmelidir.
 • Oyuncak seçimi yapılırken küçük parçaları, ipleri ve minik etiketleri olan oyuncaklardan uzak durmalısınız. Minik parçalar yutulabilir olmasından dolayı daha çok eli ile kavrayabileceği veya büyük olan yutulamayacak seviyedeki büyüklükte oyuncaklar tercih edilmelidir.
 • Plastik oyuncaklar bebeklerin sağlığı açısından uygun standartlarda olmalıdır. Kaliteli oyuncak seçimi yapılmalıdır.
1 Aylık Bebek Oyuncakları

1 Aylık Bebek Oyuncak Seçimi Nasıl olmalıdır ?

1 Aylık Bebek Neden Ağlayarak Uyanır ?

 • Bebeğiniz ağlayarak uyanıyorsa karnı açıkmış olabilir. İlk aylarda sık sık acıkan bebeğiniz kendini  ifade etmek için ağlayarak uyanabilir. Bir diğer sebep ise bebeğiniz gaz sancısı çekiyor olmasıdır. Bebeğiniz ayaklarını karnına doğru çekiyor, kızarıyor ve ellerini yumruk yapıyor ise gaz sancısı çektiğiniz belirtileridir. Böyle bir durumda bebeğinizin sırt üstü yatırıp sırtını ovarak gazını çıkarmasına yardım edebilirsiniz. Bezini çıkartabilirsiniz. Poposuna zeytinyağı sürebilirsiniz ya da gaz çıkarmasına yardımcı olacak takviyeler ( Yeni Doğan Doktoru kontrolünde ) kullanabilirsiniz. Bu şekilde bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.
 • Bir diğer sebep işe altı kirlenmiş olabilir. Bebeğiniz uyku öncesinde bezinin kuru olmasına dikkat edilmelidir. Karnı tok, gazı olmayan, altı kuru bebekler huzurlu bir şekilde uyuyacaklardır.
 • Emzirme döneminde süt ve süt ürünleri, gazlı içecekler kullanmayınız, Emziren anneler için hazırlanmış karışık bitkili süt çayları içebilirsiniz. 1 Aylık Bebek Uykuya Dalamıyorsa;
 • Bebeğiniz uykuya dalamıyorsa gaz sancısı çekiyor olabilir, karnı aç olabilir, altı kirli olabilir, aşırı tok olabilir, üstündeki kıyafetler rahatsız etmiş olabilir, aşırı sıcak ya da soğuk olabilir. Uyaranları en aza indirip bebeğinizde kısık ses tonuyla konuşmanız, sarılmanız, sevmeniz onu sakinleştirecek ve uykuya rahat dalmasını sağlayacaktır. Şikayetleriniz hala devam ediyorsa doktor gözükmeniz de vardır.

1 Aylık Bebek Hastalıkları Nelerdir ?

 • Yeni doğan sarılığı ilk aylarda ilk hastalıklardandır ve anne babaları çok korkutmaktadır. Bol beslenme ve kakasını yapması ile yeni doğan sarılığını atlatabileceği gibi hastaneye yatarak ışın tedavisi alması gerekebilir. ( Sarı tülbent örtmek yeni doğan sarılığını geçirmeyecektir.)
 • Yeni doğan sarılığı doğum sonrası günlerde ortaya çıkar ve kandaki bilirubin seviyesinin artmasıdır. Vücut renginde, göz beyazlarında oluşan sarı renk ile kendini gösterir. Doktor kontrolünde tedavi gerektirip gerektirmediğini takip edilmesi gerekmektedir.
 • Bir diğer sağlık sorunu ise Kolik’dir. Bebeklerde sebebi belli olmayan 3- 4 saatlik ağlamalarla kendini gösterir. Sindirim sistemi henüz gelişmemiş olduğu için yaşanan bu sorunda sık sık gaz çıkarmak ve bebeğinizi emzirirken ya da biberon ile beslerken hava yutmasına engel olmak yöntemlerden birdir.
 • Pamukçuk ve konak bir diğer yeni doğan sorunlardır.
 • Pamukçuk durumunda anne ellerini iyice yıkayıp temizledikten sonra temiz gazlı bezi işaret parmağına dolayarak  bebeğinizin dilini karbonatlı ılık su ile temizlemek fayda sağlayacaktır.
 • Konak olan bölgeye ise banyodan 1 saat öne zeytinyağı sürmek konağın yumuşayıp banyo sonrası dökülmesini sağlayacaktır.

1 Aylık Bebek Aşı Takvimi

 • Bebeğiniz doğduğu anda hastanede ilk aşıları yapılacaktır. Takip eden aylarda ise sağlık ocakları ya da hastanelerde aylık aşılarını yaptırmanız ve takibini sağlamanız önemlidir.
 • Birinci ayda bebeğiniz Hepatit-B aşısı olması gerekmektedir.

Yenidoğan Bebek İçin Tarama Testleri Nelerdir ?

 • Yenidoğan bebekler de 1.ayından itibaren bazı testler yapılmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir.
 • Göz Taraması Testi
 • İşitme Testi
 • Kalça çıkığı ultrasonu vs.

1 Aylık Bebek Annesini Tanır mı?

 • Bebek doğduğu anda annesini kokusundan ve sesinden tanır ve 1 aydan itibaren yüzünü, kokusunu ve sesini ayırt edebilir.
 • Huzursuz olduğu bir anda annesi yanına geldiğinde bebek sakinleşir, mutlu olur.

1 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Aşağıdaki tabloda bebeğinizin 1 aylık durumunda gelişimi listelenmiştir.

1 Aylık Bebek Kız Bebek (Ortalama) Erkek Bebek (Ortalama)
1 Aylık Bebek Kilosu 4 Kg 4,3 Kg
1 Aylık bebek Boyu 53 cm 55 cm
1 Aylık bebek Baş Çevresi 36,5 cm 37,3 cm
1 Aylık Bebeklerde Dikkat edilmesi gerekenler !!!
 • Bebekler ilk aylarında yüz üstü pozisyonda yatırılırken mutlaka yanında olmanız gerekmektedir.
 • Bebek uyku pozisyonundayken yan yatış yastığı kullanılmalıdır. Bebek sırt üstü yatırıldığında yalnız bırakılmamalıdır. Herhangi bir kusma durumunda tıkanmaması açısından yan yatış yastığı kullanılabilir.
 • Bebeğinizin yanında ve evinizde yüksek ses ile konuşmayınız. Unutmayınız ki bebekler neyi görür ise hayatları bu standartta şekillenmektedir. Ve taklit ederek öğrendikleri için hiçbir şekilde yüksek ses, gürültü vs. olmamasına özen gösteriniz. Bebeğiniz de sizin gibi bir birey olmasından dolayı mutlaka uyku esnasında ve diğer istekleri sırasında ona özen ve saygı gösteriniz.
 • Bebeğin ilk aylarda emzirilmesi çok önemlidir. Bebek mutlaka emzirilmelidir.
 • Bebeklerde alt değiştirme sıkça yapılmalıdır.
1 Aylık Bebek Doktor Kontrolü
 • Bebeğinizi aylık olarak doktor kontrolüne götürmeniz oldukça faydalıdır. Doktorunuz bebeğinizin gelişimini en iyi şekilde takip edecek, size bilgi verecektir. Ayrıca boy, kilo, başının çapı vs. gibi durumların gelişimini takip edecektir.
 • Aşı takviminizi bebeğiniz için almayı ve aşılarını aksatmadan yaptırmayı unutmayınız.
1 Aylık Bebek ile Keyifli Dakikalar Geçirin
 • Bebeğiniz ile ilk doğduğu andan itibaren keyifli dakikalar geçirmek için onu uykusunda izleyin. Ne kadar büyük bir mucizeye tanıklık edeceğinizi tahmin bile edemezsiniz.
 • Bebeğiniz ile sürekli olarak konuşun. Unutmayın bebekler taklit ederek öğrenecektir. Siz bebeğiniz ile konuştukça kelime dağarcığı artacaktır.
 • Ona mutlaka gülümseyin. O da size gülümseyerek cevap verecektir. Bu aranızdaki anne bebek bağını arttıracaktır.
 • Gün gün veya ay ay olarak bebeğinizi takip edin. Günlükler tutun. Eğer çok zamanınız yok ise mutlaka aylık olarak gelişimi ve yaptıklarını not edin. İleride çok büyük bir hatıra olacaktır. Not almazsanız birçok ayrıntıyı unutabilirsiniz. Bebeğiniz ile her anınız çok önemli.
 • Anneler kadar babalara da bir o kadar iş düşmektedir. Gün içerisinde babanın bebeği kucağına alması, onun ile vakit geçirmesi bebek açısından son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar da mutlu ailelerin bebeklerinin çok daha huzurlu ve çok daha mutlu olduğu ortaya çıkmaktadır.
 • Bebeğiniz ağladığında onu kucağınıza alın. Sakinleşmesini sağlayın. Yatarak ağlamasının susmasını beklemeyin. Zaten zamanı gelince artık kucakta durmayı istemeyeceği için bu zamanların keyfini çıkartın.
 • Sizi taklit edeceğinden dolayı onunla konuştukça tepkiler gelmeye başlayacaktır.
 • Bebekler ilk aydan itibaren çok hızlı bir zeka ve gelişim düzeni gösterirler. Yaptığınız tüm iyi şeyleri alabileceği gibi kötü yapılan herhangi bir şeyi de öğreneceğinden dolayı mutlaka iyi bir şekilde eğitim verilmesi gerekilmektedir.
 • Bebeğinize aaa kuzucuk geldi, bak kediiii, aaa hav hav gibi basit sözcükler kurarak ve mimikleriniz ile şaşkın, mutlu yüz ifadeleri ile oyunlar yapabilirsiniz.
 • Bebeğiniz ile geçirdiğiniz her vakit çok değerlidir. Her anının ve her dakikanın keyfini çıkarın. Uykusuz geceler, yorgun günleriniz olacaktır. Ama bu bebeğiniz ile yaşadığınız her şeye değecektir.

Sorularınız için bize yazın sayfamızdan irtibata geçebilirsiniz.

İnstagram adresimizden bizi takip edebilirsiniz.

instagram.com/1annecom/